گفتگوی مدیر عامل گروه باران با روزنامه خراسان

گفتگوی مدیر عامل گروه باران با روزنامه خراسان
1396/06/12

مهندس هشام مقدسی مدیر عامل گروه مهندسی باران و از اعضاء مبتکر انجمن انبوه سازان در گفتگو با سرویس نگاه نو روزنامه خراسان که در تاریخ 12 شهریور 1396 منتشر شده بیان داشت:

 

از مهمترین شاخصهای بین المللی برای فعالیت بخش خصوصی و جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی، شاخص محیط  کسب و کار است که متاسفانه ما در رتبه 120 جهان قرار داریم. در محیط کسب و کار نامناسب، بخش خصوصی خود را گرفتار روابط و بوروکراسی پیچیده اداری میبیند. در چنین فضایی سرمایه گذاران و مدیران اخلاق مدار، کسب و کار خود را محدود میکنند و یا از عرصه کسب و کار خارج میشوند و محیط به نحو روز افزونی در اختیار رانت جویان قرار میگیرد که این روند عاقبت خوشی ندارد.
 
رتبه ایران در آزادسازی اقتصادی نیز 155 است که نشان از اقتصاد دولتی و بسته ایران دارد. با این شاخصها مشخص است که شرایط کسب و کار در ایران مناسب نیست و سرمایه گذار خارجی نمیآید و اگر هم بیاید غالبا در صنایع نفت و انرژی و حمل و نقل وارد میشود که طرفش دولت است و تضامین بین المللی پشتوانه آن است.
 
سرمایه گذار خارجی علاوه بر این شاخصها، در رشته کاری خود وضعیت بخش خصوصی و برندهای مطرح در آن حوزه کسب و کار را بررسی میکند. پس ما حتی اگر به دنبال جذب سرمایه گذار خارجی هستیم، ابتدا باید سرمایه گذاران و برندهای مطرح داخلی را دلگرم و امیدوار کنیم. این مطالب در مورد ساخت و ساز در مشهد هم صادق است و اگر مجموعه اداری استان نتوانند به بخش خصوصی امیدواری بدهند، مطمئنا در جذب سرمایه گذار غیر بومی نیز به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید.
 
به نظر این فعال عرصه سرمایه گذاری، توجه به برندسازی از دیگر الزامات جذب سرمایه داخلی و خارجی است. وی که با برند «باران» سبک خاصی از ساخت مسکن، گارانتی و خدمات پس از فروش را معرفی نموده معتقد است صنعت ساختمان ایران دردهه های اخیر در برندسازی عقب مانده و مهمترین علت آن را شناخت ناکافی مسئولان از اهمیت برندینگ در این صنعت میداند . مقدسی میگوید: برندها برای حفظ اعتبارشان مجبورند استانداردهای لازم و متناسب را به کار گیرند و با گارانتی و تعهد به خدمات پس از فروش، افزایش عمر ساختمان را تضمین کنند، چرا که اگر کیفیت و خدمات آنها به مردم با ثبات و اطمینان بخش نباشد، اعتبارشان را که سرمایه اصلی آنان است از دست میدهند.
 
وی معتقد است تشویق بخش خصوصی به برندسازی و کسب هویت مشخص تجاری، در نهایت باعث ارتقاء کیفیت و افزایش عمر ساختمان در ایران میشود که برخلاف میانگین 90 سال جهانی تنها 25 سال است و می گوید: هر ساله هزاران میلیارد تومان از سرمایه مردم به جای آنکه در توسعه به کار رود صرف تخریب و ساخت مجدد بنا میشود که معمولا با تکنولوژی و طراحیهای غیر آینده نگر همراه بوده و مجددا 25 سال بعد همین سناریو تکرار میشود. دستاندرکاران باید پاسخگو باشند که چرا عمر مفید مسکن در ایران حدود یک چهارم متوسط عمر جهانی است و ثروت مردم هر 25 سال مجددا صفر میشود؟
 
بخش خصوصی مسکن در مشهد به حدی از بلوغ و توانمندی رسیده که بتواند به مسئولین در این موارد مشورت بدهد و با رویکردهای شورای جدید امیدواری به این همفکری بیشتر شده است. ما در ایران و خصوصا مشهد مشکل جدی در دانش فنی یا جذب سرمایه و سرمایه گذار نداریم. مشکل نا اطمینانی به سیاستها و نحوه تعامل ادارات و برخورد دوگانه با ارباب رجوع است چنانکه بارها شاهد بودهایم که مصوبات بالاترین مقام هم عمل نمی‌شود و رفتار با سرمایه گذاران یکسان نیست.
 
از دیگر عوامل موثر در جذب سرمایه، بکارگیری مشاورین طراز بین المللی برای طرح‌های کلان مانند طرحهای جامع و تفصیلی است.  این مشاوران آخرین تجارب جهانی در مباحث فنی و جذب سرمایه و پیمانکار و برندهای جهانی را فراهم میکنند و موجب ارتقاء استانداردهای طراحی کشور میشوند.
 
وی می افزاید: معتقدم اگر گفتگو و تعامل سازنده ای بین بخش خصوصی فعال در حوزه مسکن با شورای شهر بعنوان نمایندگان مردم، شهرداری و سازمانهای دولتی محقق شود، منافع زیادی برای شهر و شهروندان و تمامی ذینفعان حاصل میشود و اعتماد و اطمینان به فضای کسب و کار برمیگردد و مجددا شاهد توسعه اشتغال و رونق تولید مصالح ساختمانی خواهیم بود.
 
در این گفتگو همچنین دیدگاه صاحبنظران حوزه های مختلفی که با سرمایه گذاری بخش مسکن در ارتباط هستند درج شده است. از جمله آقایان مهندس پژوم رییس هیات مدیره انجمن انبوه سازان خراسان رضوی و مهندس ثنایی عضو هیات مدیره این انجمن، دکتر امیر شهلا عضو شورای شهر مشهد و مهندس رضا نوروزی معاون اداره کل راه و شهرسازی استان نکات مهمی را در رابطه با نقش و تاثیر بخش خصوصی در توسعه و جذب سرمایه گذاری در حوزه ساختمان بیان داشته‌اند.
 
برای مطالعه متن کامل گزارش khorasannews.com/ کلیک کنید.
 
نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به گروه مهندسی باران می باشد طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط توسعه فناوری اطلاعات اینتک