هنرمند مخفی

هنرمند مخفی
1397/12/13

هنرمند مخفی
هنرمند مخفی
هنرمند مخفی
هنرمند مخفی
هنرمند مخفی

«بنکسی Banksy» بحث برانگیزترین هنرمند خیابانی در دنیا، به واسطه آثارش سبک هنری تازه‌ای را پرورش داده است. هنر بنکسی می‌تواند در هر لحظه، هر موقعیت مکانی را تحت تاثیر قرار بدهد. هویت او بعد از بیست سال تولید آثار هنری، همچنان ناشناخته است. او با انواع مختلف رسانه‌های خیابانی و هنرهای خیابانی کار کرده است. آثار او عمدتا شامل تصاویر نقادانه و قدرتمندی است که در سراسر دنیا و از طریق اینترنت، جهانی و معروف شده‌اند.


بنکسی، لایف استایل و سبک هنری آثار گرافیتی‌اش را با الهام گرفتن از آثار «بلک لو رت – blek le rat» و درواقع بازسازی دوباره آثار وی آغاز کرد. او از اوایل دهه ۱۹۹۰ در زمینه نقاشی بسیار فعال بوده و با هنرمندان خیابانی دیگر همکاری می‌کرده است. در سن هجده سالگی نزدیک بود توسط پلیس بخاطر آسیب رساندن به اموال عمومی دستگیر بشود. زمانی که بقیه اعضا فرار می‌کردند او پشت یک کامیون حمل زباله پنهان شد. به‌همین دلیل در جست و جوی راهی برای نقاشی کردن سریع به این نتیجه رسید که قطعا شابلون ابزار جدید او خواهد بود. پس به ساخت شابلون و ایجاد آثار نقاشی با آن پرداخت.


بیشترین شکل و فرم هنر خیابانی بنکسی شابلون است. گاهی از شابلون‌های متعدد و لایه‌ای و یا ادغام شده با سبک‌های دیگر مثل استفاده از اسپری رنگ می‌باشد. او از هر چیزی که در خیابان پیدا شود مثل تابلوهای شهری برای رساندن پیامش و یا نصب و ساخت آثار زیبا استفاده می‌کند. آثار او معمولا زمینه نقد، طنز سیاه، پیام های هنری، فلسفی و سیاسی دارد.


در اوایل سال ۲۰۰۰، بکنسی به لندن جایی که او شروع به کسب معروفیت کرد نقل مکان نمود و حتی روی برگزاری یک سری از نمایشگاه های بین المللی کار کرد. در نهایت، او تصمیم گرفت تا به فلسطین و کرانه غربی سفر کند، جایی که او ۹ عکس را در «دیوار بتلیم» با شابلون نقاشی کرد. این تصاویر به سرعت در اینترت پخش شد و با استقبال جهانی روبرو گشت.


در همین زمان چاپ پارچه‌ای و شابلونی آثار بنسکی در مناقصات آثار هنری مشهور لندن مثل بونهام رکورد فروش را شکست. این موفقیت‌ها رسما او را به دنیای تبلیغاتی کشاند. در سال ۲۰۱۰ او به نویسنده و کارگردان موفقی برای فیلم مستند «خروج از فروشگاه هدیه - Exit Through the Gift Shop» تبدیل شد.


اطلاعات بسیار کمی از بنکسی در دست است چرا که از مصاحبه کردن پرهیز می‌کند و از هویتش با وسواس زیادی حفاطت می‌نماید. او کسی است که بوسیله ایجاد احساس نیاز دیگران به شناختن او، معروفیت جهانی در زمینه هنر و نقاشی خیابانی کسب کرده است. علاقه مندان هنرهای خیابانی به تمام آثار او علاقه نشان می‌دهند و همچنان منتظر آثار جدیدتر او هستند. این تاکتیک باعث می‌شود تا با استفاده از کنجکاوی یک نفر ایده‌های جدیدی کشف شود و آثار او الهام بخش هنرمندان مبتدی و حرفه ای باشد. به این نوع از الهام بخشی «اثر بنکسی» گفته می‌شود.


رسانه‌ها همواره به دلایل مختلف ادعای هویتی بنکسی را مورد سوال قرار داده‌اند. اخیرا، بسیاری از نظریه‌ها، از جمله یک نشریه، او را به عنوان یک بومی بریستول به نام رابین گانینهام Robin Gunninham معرفی کرده‌اند. نکته قابل توجه این است که او توانسته هویت خود را بطور کامل حتی از خانواده اش نیز پنهان کند. تا به امروز هیچ گونه ادعایی در رابطه با شناخت او یا اعضای خانواده‌اش ثبت نشده است.


در تابستان ۲۰۱۵ یک پروژه هنری بنام دیسمالند Dismaland را در یکی از پارکهای انگلستان بصورت مخفیانه راه اندازی کرد که در آن از ۱۰ اثر جدید خودش و ۵۸ هنرمند دیگر رونمایی شد.


آثار بنکسی در سراسر جهان بازتاب داشته است. او به کشورهای مختلفی از جمله استرالیا، انگلستان، آمریکا، اسرائیل، جامائیکا و کانادا سفر کرده است. در سفر اخیرش به نیویورک حدود یک ماه به نقاشی و ثبت آثارش در خیابان‌های نیویورک پرداخت که روزانه توجه هزاران نفر را به خود جلب می‌کند.


 

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به گروه مهندسی باران می باشد طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط توسعه فناوری اطلاعات اینتک