رنگ سال ۲۰۲۰

رنگ سال 2020
1398/09/20

رنگ سال 2020
رنگ سال 2020
رنگ سال 2020
رنگ سال 2020
پانتون یا پنتون (به انگلیسی: Pantone) شرکتی است واقع در شهر کارلستات نیو جرسی که به‌خاطر سیستم رنگ پانتون (PMS) که فضایی رنگی و اختصاصی است و در صنایع به‌ویژه چاپ استفاده می‌شود، شناخته می‌شود. از این سیستم گاهی نیز در تولید رنگ، قماش و پارچه و پلاستیک نیز استفاده می‌شود. سیستم تطبیق رنگ پانتون سیستمی برای تولید رنگ استاندارد است. با استفاده از این استاندارد رنگ، تولیدکنندگان مختلف در مکان‌های مختلف می‌توانند به سیستم پانتون مراجعه کنند تا مطمئن شوند رنگ مورد استفاده آن‌ها، همان رنگی است که می‌خواهند بدون آن‌که با رنگ تماس داشته باشند.
 
این شرکت همین‌طور به عنوان تعیین‌کننده غیررسمی رنگ سال، شهرت جهانی دارد. در اکتبر ۲۰۰۷، شرکت ایکس‌رایت، شرکت عرضه‌کننده ابزارها و نرم‌افزارهای اندازه‌گیری رنگ، شرکت پانتون را به قیمتی معادل ۱۸۰ میلیون دلار، خریداری کرد.
 
لورنس هربرت (Lawrence Herbert) ، فارغ‌التحصیل رشته شیمی دانشگاه هوفسترا، در سال ۱۹۶۳ شرکت m&j Levine را از برادران لوین خریداری و به نام موسسه پانتون ثبت کرد. پانتون به معنی «همه رنگ‌ها» است.
 
یکی از کارهای مهم این شرکت ایجاد سیستم جدیدی برای تطبیق درست رنگهاست تا مشکلات مربوط به رنگ دقیق را برای صنایع حساس به رنگ مانند گرافیک، چاپ، نقاشی، فشن و ... حل کند. طبق این سیستم به هر رنگ عددی اختصاص داده می‌شد؛ تا مردم برای انتخاب دقیق رنگ دچار اشتباه نشوند.
 
رنگ سال 2020 چه رنگی است؟
 
انتخاب رنگ سال، برای بسیاری از شرکت‌های معروف رنگ به یک سنت هیجان انگیز تبدیل شده است. هنگامی که یک رنگ به عنوان رنگ سال معرفی می‌شود، طیف گسترده‌ای از طراحی تا بازاریابی برند‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هنگام انتخاب یک رنگ به عنوان رنگ سال عوامل مختلفی مانند مد و فشن، رنگ مو و رنگ لباس، معماری، طراحی صنعتی و تکنولوژی در نظر گرفته می‌شوند.
 
پنتون در منهتن اعلام کرد که رنگ آبی کلاسیک با کد Pantone 19-4052 را به عنوان رنگ سال 2020 انتخاب کرده است. این رنگ در عین سادگی بسیار زیباست و نمایانگر آسمان هنگام غروب، آب‌های آرام دریا و یک کاسه بلوبری است که ما را برای ورود به یک دهه جدید، مطمئن و پایدار می‌سازد. آبی کلاسیک به عنوان یک رنگ آرام بخش شناخته می‌شود که آرامش را به روح انسان هدیه می‌کند و باعث تمرکز بیشتر او می‌شود. رنگ آبی کلاسیک منظم، محدود و بی حد و مرز است.
 
لوری پرسمن معاون موسسه رنگ پنتون در این باره می‌گوید : «آبی کلاسیک رنگی است که پیش بینی می کند چه اتفاقی در آینده رخ خواهد داد و آینده چه چیزی را به همراه خواهد داشت؟ این رنگ به خوبی ارتباط برقرار می کند». پرسمن معتقد است که رنگ هرسال از طریق فرآیندی طولانی و متفکرانه انتخاب می‌شود که سبک زندگی و روند صنعت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 
شاید جالب باشد بدانید که خوراکی‌هایی که رنگ آبی دارند برای سلامتی هم بسیار مفید است. تحقیقات نشان داده که مواد غذایی آبی رنگ به دلیل مقادیر بالای آنتوسیانین‌هایی که دارند خطر ابتلا به سرطان و بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش می‌دهند.
 
نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به گروه مهندسی باران می باشد طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط توسعه فناوری اطلاعات اینتک