کریستال های شش ضلعی

کریستال های شش ضلعی
1398/10/22

کریستال های شش ضلعی
کریستال های شش ضلعی
کریستال های شش ضلعی
کریستال های شش ضلعی
کریستال های شش ضلعی
کریستال های شش ضلعی
برف از زیباترین پدیده‌های طبیعی است که رخ می‌دهد. طراوت و امیدی که برف همراه خود می‌آورد با هیچ رویداد جوی دیگری قابل مقایسه نیست. برخی از افراد، حاضرند کیلومترها مسافت را طی کنند تا بتوانند این پدیده شگفت انگیز را از نزدیک ببینند. بیشتر ما با ساختار شیمیایی و شکل فیزیکی برف آشنا هستیم. اما در این رابطه حقایق و نکاتی وجود دارد که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. 
 
بزرگترین دانه برفی دنیا!
بزرگترین دانه برفی دنیا، ۴۵ سانتیمتر پهنا و ۲۰ سانتیمتر ضخامت داشت. بر اساس اطلاعات درج شده در کتاب رکوردهای گینس، این دانه غول پیکر، بیست و هشتم ژانویه سال ۱۸۸۷ میلادی در ایالت مونتانای آمریکا یافت شده است.
 
برف سفید رنگ نیست!
ساختار پیچیده کریستال‌های برف، باعث می‌شود که سطوح بسیار کوچک آن، نور مرئی را منعکس کند. آن‌ها نور خورشید را جذب کرده و دوباره آن را بازتاب می‌دهند. به همین دلیل، برف سفید رنگ به نظر می‌رسد.
 
بیشتر آب های شیرین موجود بر روی زمین یخ زده هستند!
آب شیرین از مهم‌ترین منابع تجدید شدنی می‌باشد. آب شیرین به طور طبیعی در سطح زمین و عمدتاً در یخچال‌های کوهستانی و قطبی شمالگان و جنوبگان به صورت لایه‌های یخ ذخیره شده‌اند. هشتاد درصد آب‌های شیرینی که بر روی زمین قرار دارند، به صورت برف و یخ هستند. آن‌ها ۱۲ درصد سطح سیاره ما را تشکیل می‌دهند.
 
چرا دانه‌های برف شش ضلعی هستند؟
اتم اکسیژن، جاذبه زیادی به ابرهای الکترونی اتم‌های هیدروژن دارد و آن‌ها را به یکدیگر نزدیک می‌کند. این فرآیند باعث می‌شود که بار هیدروژن‌ها مثبت باشد و مرکز ساختار «V» شکل، بار منفی به خود بگیرد. هنگامی که دیگر ملکول‌های آب در تشکیل دانه درگیر می‌شوند، بارهای مخالفی که درباره آن‌ها صحبت نمودیم، به یکدیگر جذب شده و ساختار سه بعدی منحصر به فرد و دارای شش ضلع را تشکیل می‌دهند. هر ملکول آبی که در تشکیل دانه‌های برف شرکت می‌کند، از همین فرآیند پیروی نموده و به همین دلیل است که ما دانه‌های برف را به شکل شش ضلعی می‌بینیم.
 
کریستال‌های بی‌همتا!
به دلیل قرار گرفتن در شرایط مختلف هنگام شکل‌گیری، بلورهای برف دارای اشکال پیچیده با جزئیات بسیار زیاد می‌شوند و از این رو، به دلیل وجود تعداد حالات بسیار زیاد، احتمال یافتن دو بلور برف پیچیده با ساختار کاملاً مشابه بسیار ناچیز است. در حقیقت، این احتمال به قدری کم است که یافتن دو بلور برف یکسان میان همهٔ بلورهای شکل گرفته در تاریخ سیاره زمین بسیار نامحتمل است.
نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به گروه مهندسی باران می باشد طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط توسعه فناوری اطلاعات اینتک