عاج هایم را غارت نکنید

عاج هایم را غارت نکنید
1399/05/21

عاج هایم را غارت نکنید
عاج هایم را غارت نکنید
عاج هایم را غارت نکنید
عاج هایم را غارت نکنید
عاج هایم را غارت نکنید

 در سال 2011، پاتریشا سیمز (Patricia Sims)، فیلمساز کانادایی، و سازمان بازپروی فیل تایلند (Thailand’s Elephant Reintroduction Foundation)  روز جهانی فیل را تاسیس کردند. برای اولین بار، در سال 2012، روز دوازدهم آگوست، برابر با بیست‌ویکم مرداد، به مناسبت روز جهانی فیل جشن گرفته شد. از آن سال تا امروز، پاتریشا سیمز برنامه‌های مربوط به این روز را مدیریت می‌کند. امروزه 65 سازمان مربوط به حمایت از حیات وحش از این روز حمایت و برنامه‌های آن را پیگیری می‌کنند.

 
ویلیام شاتنر(William Shatner)، بازیگر معروف و محبوب سینما، از پروژۀ نام‌گذاری روزی به نام فیل‌ها بسیار حمایت کرد. او همان کسی است که متن فیلم بازگشت به جنگل (The Return to Forest) و زمانی که فیل‌ها جوان بودند (When Elephants Were Young)  را خوانده است. بازگشت به جنگل مستندی سی دقیقه‌ای است که در افتتاحیۀ روز جهانی فیل منتشر شد و موضوعش داستان فیل‌های آسیایی است، که بعد از اسارت، به جنگل بازمی‌گردند. باراک اوباما (Barak Obama)، شاهزاده ویلیام (Prince William)، لئوناردو دی‌کاپریو (Leonardo DiCaprio)، کریستین دیویس (Kristin Davis) و اشلی جاد (Ashley Judd)، هنرپیشه و فعال سیاسی امریکایی، از دیگر مشاهیری هستند که به فیل‌ها و سرنوشتشان علاقه‌مندند.
 
همه‌مان فیل‌ها را می‌شناسیم و چه بسا آن‌ها را از نزدیک دیده‌ایم، لمس کرده‌ایم و یا سوارشان شده‌ایم. فیل‌ها باهوشند. خاطرات خوب و بد گذشتۀ خود را به یاد می‌سپارند و غم و شادی را حس می‌کنند. آن‌ها خانوادگی زندگی می‌کنند و با اعضای خانوادۀ خود همدلی می‌کنند. چه کسی می‌تواند دوستشان نداشته باشد؟
 
انسان‌ها، از روزگار قدیم، فیل‌ها را ستوده‌اند. در فرهنگ‌های شرقی، فیل نماد خرد و دلسوزی بوده است. در افسانه‌های هندو آمده است که ایندرا (Indra)، پادشاه آسمان‌ها، سوار بر فیلی به نام آیراواتا (Airavata) می‌شود. همچنین معتقد بودند که جهان بر پشت یک فیل قرار گرفته است. در کشور سیام، پرستارانی بودند که از فیل‌های سفید مقدس نگهداری می‌کردند.
 
با وجود همۀ آنچه گفته شد، هرساله، فقط در آفریقا، شکارچیان حدود 27000 فیل را وحشانه شکار می‌کنند، تا عاجشان را غارت کنند. بزرگ‌ترین متقاضیان عاج در چین هستند. در این بازار سیاه، گاهی، عاج به قیمت طلا معامله می‌شود. به تازگی، شکارچیان ساتائو (Satao)، یکی از بزرگ‌ترین و شگفت‌انگیزترین فیل‌های دنیا، را به خاطر عاجش کشتند.
 
دومین خطری که این گونۀ ارزشمند را تهدید می‌کند کوچک شدن زیستگاهشان است، به سبب افزایش فعالیت‌های کشاورزی و جنگل‌زدایی. این امر دسترسی به منابع غذایی فیل‌ها را محدود می‌کند و همچنین مجبورشان می‌کند متراکم‌تر زندگی کنند و در نتیجه شکار کردن آن‌ها برای شکارچیان آسان‌تر می‌شود. اسیر کردن آن‌ها در باغ وحش‌ها و سیرک‌ها تهدید بزرگ دیگری برای ادامۀ حیات آن‌هاست. این خطرات به حدی جدی‌اند که اتحادیۀ بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) اعلام کرده است فیل‌ آفریقایی در معرض خطر و فیل‌ آسیایی در معرض انقراض است.
 
نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به گروه مهندسی باران می باشد طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط توسعه فناوری اطلاعات اینتک