شهر رویایی

شهر رویایی
1398/05/20

شهر رویایی
شهر رویایی
شهر رویایی
شهر رویایی
شهر رویایی
شهر رویایی
شهر رویایی
شهر رویایی
شهر رویایی
شهر رویایی

شهر باگان (Bagan) از مشهورترین شهرهای باستانی دنیاست که قدمت آن به سال ها پیش برمی‌گردد. شهر باگان که خیلی‌ها آن را به اسم پاگان هم می‌شناسند، به خاطر وجود بیش از ۲۰۰۰ معبد و آثار باستانی به عنوان یکی از عجایب معماری دنیای باستان ساخته می‌شود؛ نکته جالب اینجاست که هنوز چگونگی ساخت این معبدها در هزاران سال پیش بدون جواب مانده و باستان شناسان زیادی برای رسیدن به جواب این معما در این شهر مشغول کاوش هستند. این شهر باستانی در میانمار یا همان برمه و در شرق آسیا قرار گرفته است. این شهر تاریخی در افسانه‌های محلی با اسامی دیگری هم شناخته می‌شود از تامبادیپا به معنی شهر مس گرفته تا تاسادسا به معنی شهر سوخته، چرا که در گذشته معادن مس زیادی در این شهر و اطراف آن وجود داشت و بیشتر مردم با کار در همین معادن امرار معاش می‌کردند.

 

شهر باستانی باگان تا به حال با حوادث زیادی روبه رو شده و بارها تا مرحله نابودی هم پیش رفته و به همین خاطر با نام شهر سوخته هم شناخته می‌شود. با این حال معابد زیبا و قدیمی این شهر گردشگران زیادی را به میانمار می‌کشاند. به عقیده بیشتر توریست‌ها، تماشای طلوع و غروب آفتاب از این معابد از جذاب ترین مناظر موجود است که چهره زیبایی به شهر داده است. این معابد هم اکنون به موزه‌هایی با تاریخ هزاران ساله تبدیل شده‌اند.

 

بسیاری از معابد این شهر شبیه به هرم و درست به ابعاد اهرام ثلاثه مصر ساخته شده‌اند. با این تفاوت که اهرام ثلاثه به طور کلی یکرنگ بوده ولی این معابد در رنگ‌های مختلف درست شبیه به یک کیک چند طبقه عروسی به نظر می‌آیند. در میان معابد باستانی باگان، بوپایا پاگودا از همه قدیمی‌تر است و گفته می‌شود که این معبد در قرن سوم و به دست شاه پاگان پیوساوی ساخته شده که در بین سال‌های ۱۶۸ تا ۲۴۳ بعد از میلاد بر این سرزمین حکومت می‌کرد.البته نظرهای دیگری هم وجود دارند که قدمت این معبد را بین قرن ۹ تا ۱۱ میلادی تخمین می‌زنند.

 

پاگودا مشهورترین معبد شهر بوده و ارتفاعی در حدود ۶ متر دارد. جالب‌ترین بخش آن سنگ بزرگی است که در بالاترین قسمت آن قرار گرفته و با روکشی نازک از طلا پوشیده شده است. طبق افسانه‌ها این سنگ به وسیله موی یک بودا به حالت تعادل نگه داشته شده و هیچ چیزی برای تثبیت آن به کار برده نشده است. تماشای غروب آفتاب در حالی که به نظر می‌رسد خورشید در پشت این صخره پنهان می‌شود، بسیار تماشایی بوده و یکی از پرطرفدارترین قسمت‌های بازدید برای توریست‌هاست. این معبد‌ها دارای معماری خاصی هستند، که انبوه مراتع سرسبز و گیاهان، روح نواز، در اطراف آن به زیبایی بیشتر آن کمک کرده‌اند.

 

یونسکو رسما شهر باستانی باگان میانمار را به عنوان میراث جهانی اعلام کرد. بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ معبد در این شهر وجود دارد. بیشتر این سازه‌ها بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ سال پیش ساخته شده است. در سال ۲۰۱۶ وقوع زمین لرزه ۶.۸ ریشتری در این منطقه به ۱۸۵ ساختمان باستانی آسیب زد. کار مرمت این ساختمان‌ها همچنان ادامه دارد.

 

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به گروه مهندسی باران می باشد طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط توسعه فناوری اطلاعات اینتک