نوشیدنی های مفید

نوشیدنی های مفید
1398/12/06

نوشیدنی های مفید
نوشیدنی های مفید
نوشیدنی های مفید
نوشیدنی های مفید
نوشیدنی های مفید
نوشیدنی های مفید
نوشیدنی های مفید
نوشیدنی های مفید
نوشیدنی های مفید
نوشیدنی های مفید
آب
حیات هیچ موجود زنده‌ای بدون آب میسر نیست. ۷۰ درصد وزن بدن انسان را آب تشکیل می‌دهد و بخش عمده‌ای از مواد مغذی مورد نیاز بدن از طریق نوشیدنی‌ها تامین می‌شود و فعالیت سیستم‌های حیاتی بدن انسان به آب وابسته است. کم آبی می‌تواند باعث بروز اختلال در عملکرد صحیح بدن، دفع مواد زائد و تنظیم دما شود. به طور کلی آب لوله کشی تصفیه شده بهترین و سالم‌ترین نوشیدنی برای انسان است و پایه تمام نوشیدنی‌ها محسوب می‌شود.
 
شیر
به طور معمول شیر مورد نیاز روزانه انسان از گاو تامین می‌شود. با مصرف روزانه شیر می‌توان بخش عمده‌ای از مواد مغذی ضروری مورد نیاز بدن را تامین کرد. علاوه بر آن شیر منبع مهمی در تامین پروتئین روزانه نیز به حساب می‌آید به طوری که نیم لیتر شیر ۲۰ تا ۲۵ درصد از کل پروتئین مورد نیاز روزانه افراد را تامین می‌کند. اما شیر انواع بسیار متفاوتی دارد که بر کیفیت آن تاثیر می‌گذارد.
 
آبمیوه‌های طبیعی
 آب میوه‌های طبیعی که در منزل تهیه می‌شود و بلافاصله پس از تهیه برای حفظ ارزش غذایی مصرف می‌شود، بسیار سالم و مغذی است. نوشیدن آب مرکبات که سرشار از ویتامین C است به جذب آهن در بدن کمک می‌کند و نوشیدن آب میوه‌هایی که رنگدانه‌های قرمز یا ارغوانی دارد به دلیل داشتن آنتی اکسیدان، خطر ابتلا به عوارض قلبی- عروقی و سرطان را کاهش می‌دهد.
 
دوغ
دوغ‌های ساده و بدون گاز بهترین نوع دوغ است که بیشترین مصرف را دارد. دوغ که پایه لبنی دارد، به دلیل دارا بودن کلسیم و انواع ویتامین‌ها، انواع ریزمغذی‌های مورد نیاز بدن را تامین می‌کند. مصرف یک لیوان دوغ یک چهارم نیاز روزانه بدن به کلسیم را برآورده می‌کند.
بهترین نوع دوغ کفیر است که حاصل تخمیر باکتری پروبیوتیک در شیر می‌باشد. این میکروب به سیستم گوارش در هضم غذا کمک شایانی می‌کند و در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌ها مفید است. خوب است بدانید رنگ دوغ باید سفید، سفید شیری و از نظر طعم و بو مطبوع و فاقد هرگونه طعم و بوی خاصی باشد. توصیه می‌شود در صورت تمایل به مصرف دوغ، بهتر است دوغ کفیر، دوغ‌های ساده و کم نمک و بدون گاز را انتخاب کنید.
 
چای
یکی از پرمصرف‌ترین نوشیدنی‌ها در ایران و جهان چای است. گفته می‌شود روزانه بیش از یک میلیارد فنجان چای در دنیا مصرف می‌شود. کافئین، فلوئور، آنتی اکسیدان و تانین موجود در چای از بروز برخی سرطان‌ها پیشگیری می‌کند اما نکته این جاست که مصرف بیش از ۳ فنجان چای در روز به دلیل دریافت کافئین زیاد، قند و شکری که با چای مصرف می شود و هم چنین کاهش جذب آهن توصیه نمی‌شود.
چای سفید به دلیل انجام نشدن فرآیندهای موسوم در تهیه چای، سفیدرنگ است و بیشترین مقدار آنتی اکسیدان و کمترین مقدار کافئین را دارد.
چای سیاه پرطرفدارترین نوع چای در جهان است که در واقع چای تخمیر شده است و به دلیل داشتن کافئین در رفع خستگی و خواب آلودگی موثر است. یک فنجان چای سیاه حاوی ۶۰ میلی گرم کافئین است.
چای سبز نوعی چای است که آنزیم‌های موجود در برگ آن طی فرآیندی غیرفعال می‌شود. به همین دلیل میزان آنتی اکسیدان موجود در برگ سبز چای از برگ سیاه چای بیشتر و خواص درمانی آن نیز بیشتر است. اثربخشی چای سبز زمانی است که روزانه دو فنجان به صورت مستمر مصرف شود.
 
شربت‌های خانگی
از بهترین نوشیدنی‌ها که سابقه طولانی در فرهنگ ما دارد شربت‌های خانگی است که متناسب با هر فصل از آن استفاده می‌شود. شربت گلاب، آبلیمو، خاکشیر، آلبالو، به لیمو، سکنجبین علاوه بر این که از نظر مواد مغذی مناسب با فصل تهیه می‌شود، بسیار سالم است و جایگزین مناسبی برای آب میوه‌های صنعتی، نوشابه و دوغ‌های گازدار است. 
 
ماءالشعیر
از جوشاندن جو در آب مایعی به دست می‌آید که آن را ماءالشعیر می‌نامند. این مایع بدون الکل خنک کننده و حاوی املاح و ویتامین‌های مفید برای بدن است. ازجمله خواص اصلی این نوشیدنی انواع ویتامین Bاست. ماءالشعیر از نوشابه‌های گازدار مفیدتر و خواص آن بیشتر است. اما از نظر دریافت کالری تفاوت چندانی با نوشابه ندارد؛ یعنی کسانی که نگران اضافه وزن و چاقی هستند همان قدر که باید از خوردن نوشابه پرهیز کنند باید از مصرف ماءالشعیر هم اجتناب ورزند. خواص اصلی ماءالشعیر در تخمیر جو نهفته است و به همین دلیل نسبت به نوشابه ارجحیت دارد.
 
 
 
نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به گروه مهندسی باران می باشد طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط توسعه فناوری اطلاعات اینتک