فرهنگ میزبانی پیش نیاز گردشگری سلامت

فرهنگ میزبانی پیش نیاز گردشگری سلامت
1397/09/26

فرهنگ میزبانی پیش نیاز گردشگری سلامت
هفتمین کنگره جراحی خراسان، ۲۰  تا ۲۳ آذر با عنوان «مدیریت عوارض جراحی»در مرکز همایش‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد (برج سپید) با حضور جراحان و متخصصان برجسته رشته‌های مختلف پزشکی و حمایت گروه باران برگزار گردید.دکتر حسین شباهنگ از جراحان برجسته مشهد و کشور در این کنگره به عنوان دبیر علمی کنگره حضور داشتند.
در همین راستا گروه باران، حامی اصلی هفتمین کنگره جراحی خراسان  مصاحبه‌ای با ایشان درباره گردشگری سلامت، یعنی دغدغه این روزهای شهر مشهد ترتیب داد.ایشان معتقدبودند که برگزاری چنین نشست‌هایی چرخ اقتصادی شهر را به چرخش درمی‌آورد اما این چرخش مستلزم ارتقای سطح کیفی میزبانی از گردشگران است.
 
متن مصاحبه بدین شرح است:
+آقای دکتر شباهنگ، هفتمین دوره کنگره جراحان خراسان را در پیش داریم، به‌عنوان شروع بحث مروری بر فرآیند شکل‌گیری این رویداد داشته باشید.
_از سال ۹۰ در قالب توافق دانشگاه علوم پزشکی مشهد و جامعه جراحان شاخه خراسان، سازمانی با عنوان کنگره جراحی خراسان ایجاد شد که اعضای آن را مدیران گروه‌ها دانشگاه و روسای بخش‌های تخصصی در قالب شخصیت‌های حقوقی‌ تشکیل می دادند. برگزاری این کنگره در سال‌های اخیر با برنامه‌ریزی هیئت‌مدیره انجام‌شده است و در تمام این مدت سعی شده که تمام رشته‌های مرتبط در کنگره مورد توجه قرار گیرند. هرسال محورهای کنگره، دبیر علمی، دبیر اجرایی و رئیس کنگره توسط هیئت مدیره انتخاب و پس از آن برنامه ریزی های اجرایی کلید می خورد. معمولاً تمام رشته‌ها کم‌وبیش هرساله در کنگره مورد توجه قرار می گیرند. کنگره جراحان خراسان تاکنون ۴ دوره به‌صورت بین‌المللی برگزارشده است. کنگره وقتی به شکل بین‌المللی برگزار می‌شود که در سطح ملی این تصمیم گرفته‌شده باشد و این مسئله بستگی به موضوع محوری کنگره دارد. در سال‌های ۹۱ و ۹۳ کنگره با موضوع جراحی کم تهاجمی و پیوند به‌صورت بین‌المللی برگزار شد.

+هفتمین دوره کنگره جراحان خراسان قرار است به صورت ملی برگزار شود، آیا این دوره با دوره های گذشته نقطه تمایز ویژه ای دارد؟ 
-در هفتمین دوره کنگره، از تمام نقاط ایران میهمان و سخنران داریم. طبق برنامه ریزی ها، در قالب این کنگره برای ۲۴ رشته، میزگردهای تخصصی برگزار خواهد شد. در روزهای برگزاری کنگره زمانی که سین برنامه‌ها خلوت باشد حداقل در ۵ سالن به‌صورت هم‌زمان برنامه خواهیم داشت و در روزهای شلوغ کنگره حداقل در۱۱سالن به‌صورت هم‌زمان جلسات و سمینارهای کنگره برگزار خواهد شد. 
یک اتفاق متمایز که در ایران برای اولین بار انجام می‌شود ارسال جزئیات میزگردها یا پنل هاست. امسال میزگردها درباره نمونه‌های واقعی یا در واقع درباره چند بیمار خواهد بود. اطلاعات و مشخصات این بیماران از ۲ ماه پیش روی سایت کنگره است و در کتابچه هم چاپ خواهد شد. در هفتمین دوره کنگره، تمامی شرکت‌کنندگان با آمادگی ذهنی وارد پنل های گفتگو می‌شوند و همین مسئله موجب افزایش مشارکت و تعامل میان اعضا خواهد شد.
امسال چند کار دیگر هم هم‌زمان با کنگره انجام دادیم که جالب بوده است. به‌تمامی شرکت‌کنندگان اعلام کرده‌ایم که اگر می‌توانند جلسه رسمی هیئت بُرد رشته خود را در مشهد برگزار کنند، ما میزبانی را به‌طور کامل انجام خواهیم داد. تا این لحظه فقط گروه جراحی عمومی آمادگی این کار را داشته است و بنابراین جلسه هیئت بُرد کشوری این گروه در حاشیه کنگره برگزار خواهد شد. از همین فرصت استفاده کردیم و برای دانشجویان سال‌های آخر رشته دستیاری جراحی که باید در آزمون بُرد تخصصی کشور شرکت کنند جلسه‌ای رودررو با اعضای هیئت بُرد خواهند داشت که مورد استقبال قرارگرفته است.

+پس امسال کنگره جراحی خراسان اولین‌های زیادی دارد؟
-افتخار ما این نیست که بگوییم برای نخستین بارکاری را انجام می‌دهیم. افتخار ما این است که بگوییم برای چندمین بار یک کار را به نحو احسن انجام خواهیم داد. داستان نخستین و اولین بار و این صحبت‌ها تمام‌شده است!

+آقای دکتر، از گردشگری سلامت به عنوان یکی از مهمترین ظرفیت های مشهد یاد می شود، به نظر شما تا چه میزان از این ظرفیت بهره برداری شده است؟
-معتقدم گردشگری سلامت بازی برد برد است چراکه موجب تولید ثروت و ارز آوری به کشور می‌شود و جایگاه علمی ایران را نشان می‌دهد و از سوی دیگر گردشگرانی هم که به کشور ما می‌آیند از امکانات خوبی با هزینه کمتری استفاده کرده و درعین‌حال از جذابیت‌های فرهنگی ایران و مشهد هم بهره مند خواهند شد.
برای موفقیت در گردشگری سلامت چند پارامتر به‌صورت هم‌زمان باید وجود داشته باشد. در ابتدای امر، باید سطح علم پزشکی بالا باشد، از سوی دیگر باید هزینه‌ها نسبت به سایر کشورها که خدمات مشابه ارائه می کنند، پایین باشد. علاوه بر این ها باید زیرساخت‌های لازم برای ورود، خروج و اقامت توریست سلامت نیز وجود داشته باشد.
پاکستان، هند و ترکیه در منطقه در این حوزه فعال هستند. برخی از زیرساخت‌های این کشورها از ایران قوی‌تر است و در برخی موارد هم به مراتب امکانات ضعیف تری دارند. امکانات زیرساختی برای جذب توریست سلامت در تهران، مشهد و شیراز مناسب است. مشهد به خاطر وجود بارگاه امام هشتم(ع) جذابیت‌های فرهنگی برای مسلمانان و شیعیان دارد.

+در رونق گردشگری سلامت نقش اصلی را دولت باید بازی کند یا بخش خصوصی؟
-شکوفایی گردشگری سلامت مانند سایر فعالیت‌های اقتصادی باید به دست بخش خصوصی انجام گیرد. بخش دولتی باید زیرساخت‌ها را فراهم کرده و با تعیین استانداردها، بر نحوه انجام مار نظارت داشته باشد تا حقوق گردشگران سلامت پایمال نشود. دولت با اعمال نظارت نباید اجازه دهد برند ایران، مشهد یا سایر شهرها در این حوزه تخریب شود.

+شما برای مسائل فرهنگی در گردشگری سلامت اهمیت ویژه ای قائل هستید؟ 
-بله، یکی از مسائلی که در مشهد با آن روبه‌رو هستیم، موضوع فرهنگ میزبانی است. مردم باید متوجه باشند که ورود توریست چرخ اقتصادی شهر را به چرخش در می آورد. برخورد اجتماعی مردم در مشهد با گردشگران چندان مطلوب نیست. این در حالی است که سایر شهرهای ایران درزمینه عملکرد موفق‌تری دارند. شهر یزد در این زمینه بسیار موفق بوده است، امکان ندارد که یزدی‌ها یک گردشگر خارجی یا ایرانی را ببینند و نسبت به او لطف و احترام نداشته باشند. شهروندان یزدی خوب می‌دانند که گردشگران برای شهری که در وسط بیابان واقع شده است، منبع خوبی درآمدی است. یزد مملو از خانه‌های بوم گردی است و این کارها توسط مردم انجام‌شده است. در حالی که متأسفانه در مشهد برای پذیرش توریسم چندان اقدام ویژه ای انجام نگرفته است. 
 

 

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به گروه مهندسی باران می باشد طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط توسعه فناوری اطلاعات اینتک