سرزمین چوب لباسی ها

سرزمین چوب لباسی ها
1397/08/23

سرزمین چوب لباسی ها
سرزمین چوب لباسی ها
سرزمین چوب لباسی ها
هر بار میهمانی یا برنامه‌ای دارم همین بساط است. اوضاع اتاق به هم ریخته، لباس‌هایی که پرو کرده‌ام در گوشه و کنار افتاده، ده بار برای انتخاب کفش یا هماهنگ کردن جواهراتم از این سو به آن سو رفته‌ام، برای پیدا کردن وسیله‌ای از انبوه وسایلم دقایق طولانی وقت تلف کرده‌ام وهر بار قبل از میهمانی همه انرژی‌ام بیهوده تلف می‌شود؛ کاش این اتاق، یک کلوزت داشت که می‌شد در آن قدم بزنم و راحت، فقط با یک نگاه هر چیزی را که می‌خواستم پیدا کنم، پرو کنم ... کاش مثل قصر یک پرنسس همه چیز سر جایش بود.
این ای کاش و ده‌ها ای کاش دیگر هر روز از زبان خیلی‌ها، به ویژه خانم‌ها، درباره خانه شنیده می‌شود. خانه‌هایی که شاید طراحانش توجه کافی به نیازهای ساکنان آینده آن نداشتند.

کمد یا کلوزت
واژه کلوزت در فرهنگ فرانسوی برگرفته از واژه«clausum»لاتین است.کلوزت در اوایل قرن ۱۷ میلادی به جایی گفته می‌شد که بیشتر در کنار اتاق خواب به‌عنوان یک اتاق کوچک خصوصی قرار می‌گرفت. آقا یا خانم خانه می‌توانستند در خلوت کلوزت استراحت کنند، مطالعه کنند یا به علاقمندی شخصی‌شان که بیشتر کارهای هنری بود، بپردازند. امروزه کمدهای مدرن در داخل دیوار یا همسطح با آن ساخته می‌شوند تا هیچ‌گونه فضای اضافی را اشغال نکنند یا در حالتی دیگر فضاهای بزرگی هستند که جزیی از مبلمان منزل به شمار رفته و به‌طور مجزا طراحی می‌شوند تا به‌عنوان کمد لباس از آن‌ها استفاده شود. در این حالت بیشتر به آ نها رخت‌آویز یا گنجه گفته می‌شود. کمدها در خانه‌های دوبلکس در زیر پله‌ها طراحی می‌شوند تا از این فضای خالی به بهترین شکل استفاده شود.
به‌طو رکلی کمد جایی است که اشخاص، وسایل خود را در آنجا نگهداری می‌کنند؛ اما در کلوزت های امروزی با وسعت زیاد و طراحی‌های منحصر به‌فرد، بیشتر جنبه عملکردی آ نها مد‌ نظر قرار گرفته است. بدون‌شک شما از مشکلات خانه‌های امروزی آگاه هستید. همه اعضای خانواده و به‌خصوص خانم‌ها به فضاهای بزرگ‌تر و مرتب نیاز دارند. امروزه خریداران منازل، متقاضی نظم بیشتر و فضاهای بزرگ‌تر هستند تا با استفاده از آن، کمترین زمان را صرف امور روزانه کنند. طراحی صحیح و کاربردی کمدها و فضاهای بایگانی می‌تواند به شما کمک کند تا از کمترین فضا، بیشترین استفاده را ببرید. طراحی کاربردی این فضاها علاوه بر کاهش زمان و هزینه به ارزش خانه شما نیز می‌افزاید. کلوزت، با کنار هم قرار دادن تمام وسایلی که شما احتیاج به انتخاب کردن آن‌ها دارید مانند کفش، لباس، جواهرات، کیف و حتی اکسسوری‌هایی که شاید هر چند وقت  یک‌ بار بخواهید سراغشان بروید، این امکان را فراهم می‌کند تا هم در وقت صر فه‌جویی کنید و هم از به‌هم ریختگی اتاق خوابتان جلوگیری کنید. موضوعی که بسیاری از بانوان دغدغه آن را دارند.
 
نیاز هر خانه در هر کجای دنیا
تحقیقات آماری موسسه«Roper Research»در ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد؛ طراحی کمد‌های درون اتاق خواب و آشپزخانه دومین ویژگی مورد تقاضای خریداران است. طبق این بررسی هر فرد دست‌کم روزی دو بار از کمدهایش استفاده می‌کند و مالکان بسیاری از منازل(حدود 64 درصد) از فضای منزل رضایت کافی ندارند؛ زیرا احساس می‌کنند که خانه‌شان جای کافی برای جابه‌جایی وسایل ندارد. یک پژوهش روی خانه‌ها از سوی شرکت«مریلت»نیز نشان داده است که ساکنان یک خانه، بیشترین زمان خود را در اتاق خواب و آشپزخانه می‌گذرانند. جالب اینجاست که بیشتر خریداران خانه‌ها، در بازدید از منازل، داخل کمدها را نگاه می‌کنند.
 
کلوزت‌های بارانی
خوب می‌دانیم که ارائه‌دهندگان سبک زندگی نوین در هتل برج ها مدعی هستند که بیش از حد انتظار به نیازهای پیدا و پنهان ساکنان در این هتل‌ها اندیشه و در طراحی فضاهای مسکونی، آسایش و رفاه آنان را در نظر داشته اند.بی‌تردید سازندگان و مهندسان هتل برج‌های مسکونی باران نیز برای این دست نیازهای ساکنان خود تدبیری اندیشیده‌اند.
گروه باران، در پروژه برج باران 2 و به‌تبع آن در دیگر برج‌های در حال ساخت، همواره علاوه بر در نظر گرفتن تمام امکانات رفاهی، طراحی کلوزت‌هایی کاملا کاربردی و زیبا را نیز مد‌نظر قرار داده است تا از این حیث نیز راحتی مخاطبان خود، به‌ویژه بانوان را فراهم آورده باشد. در کلوزت‌های هتل‌برج باران2، مهم ترین اصل، جانمایی مناسب در اتاق خواب است. به این معنی که ضمن در اختیار قراردادن فضایی مناسب برای البسه، کفش و سایر وسایل شخصی ساکنان خانه، مزاحمتی برای محیط آرامش‌بخش یک اتاق خواب نداشته باشد و در عین کارآمدی، زیبایی خود را نیز حفظ کرده باشد.
 
با وجود این کلوزت‌ها، شلوغی اتاق خواب، کمبود جا و پراکنده بودن دسترسی به وسایل مورد نیاز که در بیشتر خانه‌ها به دلیل نبود فضای مناسب به چشم می‌خورد و باعث دردسر ساکنان خانه می‌شود، در واحدهای مسکونی هتل‌برج‎های باران وجود ندارد. هر یک از اعضای خانواده می‌توانند به‌راحتی از این فضای مناسب برای نگهداری لوازم شخصی و حتی دارایی‌های گران‌قیمت خود استفاده کنند. از طرف دیگر بانوانی که پر مشغله هستند نیاز به کلوزت را بیشتر احساس می‌کنند، چرا که مرتب بودن همه وسایل در جای خود و وجود فضای کافی برای چیدمان، سهم عمده‌ای در کاهش زمان آماده شدن آن‌ها خواهد داشت. طراحی کلوزت در هتل برج‌های باران، به‌خوبی نشان می‌هد که این برند با نگاهی ویژه به دنبال فراهم آوردن امکان انتخاب‌های متعدد، مناسب و در عین‌حال حال آسان برای میهمانی، تفریح یا سرکار رفتن خانم‌هاست؛ ویژگی هایی که نیازهای یک بانوی مدرن و زندگی امروزی را در مرکز توجه خود قرار داده و از کوچک‌ترین امکانات استفاده می‌کند تا کمک کند خانم‌ها توانمندتر از پیش زندگی کنند. حتی کودکان نیز سهم خود را از کلوزت خواهند داشت؛ جایی برای رویا‌پردازی‌های شیرین و کودکانه.
 
پس بروید و به‌آرامی در کلوزت را باز کنید، شاید شبیه انیمیشن«کارخانه هیولاها» که ما را به یاد نوستالژی کمدهای خانه‎های قدیمی‌مان می‌اندازد، اکنون، «سالیوان»برای خنداندن شما آمده باشد.
 

 

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به گروه مهندسی باران می باشد طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط توسعه فناوری اطلاعات اینتک