دنیای کاغذی

دنیای کاغذی
1398/07/30

دنیای کاغذی
دنیای کاغذی
دنیای کاغذی
دنیای کاغذی
دنیای کاغذی
دنیای کاغذی
دنیای کاغذی
دنیای کاغذی
دنیای کاغذی

 رایا سادر بوجانا Raya Sader Bujana هنرمند و طراح لبنانی-ونزولایی ساکن در بارسلونا است. او رشته معماری را در دانشگاه ونزئولا به پایان رساند و برای گذراندن دوره های تکمیلی به بارسلونا مهاجرت کرد. اما بعد از مدتی دوره‌ها را رها کرد و همان چیزی را که قلبا به آن علاقه‌مند بود در پیش گرفت؛ هنر طراحی با کاغذ.

 
او در مصاحبه‌ای درباره این مسئله گفته که از این تصمیم بسیار راضی است و خیلی خوشحال است که منبع درآمدش از راهی می‌باشد که به آن عشق می‌ورزد. رایا هنرمند و مجسمه ساز متخصص کاغذ است و آثاری که خلق می کند همگی از کاغذ ساخته می‌شوند. او از آثار خود استاپ موشن و مجسمه‌های متعددی ساخته و با برندهای بسیاری در این زمینه کار کرده است. 
 
به عقیده خودش رشته دانشگاهی‌اش که همان معماری است و علاقه‌اش به طبیعت کمک بسیار زیادی در این راه به او کرده و همواره الهام بخش او بوده است. رایا گیاهان باور نکردنی و زیبایی از کاغذ ساخته است که همه‌ی ما ممکن است آرزوی داشتنشان را در خانه‌مان داشته باشیم. گیاهانی زیبا، منحصر بفرد و بسیار شبیه به واقعیت، تنها با این تفاوت که احتیاجی به آبیاری و نور خورشید نخواهند داشت. 
 
او در مصاحبه‌ای در مورد حرفه‌اش گفته است: هروقت دیگران درباره کارم از من سوال می‌پرسند نمی‌دانم چگونه بدون نشان دادن عکس چیزی در این رابطه به آنها توضیح بدهم! مسیر بسیار طولانی را طی کردم که بتوانم در این رابطه حرفه‌ای شوم و البته همواره خودم را «دانش‌آموز» فرض می‌کنم و همیشه به دنبال تجربه و آموختن راه‌های جدید هستم. هم اکنون بیست سال از دوران تحصیل من در رشته معماری می‌گذرد. و من تقریبا از همان زمان، پرداختن به این هنر را آغاز کردم. رشته معماری در این راه به من کمک زیادی کرده است. این رشته به من یاد داده است تا دنیا را متفاوت ببینم. شناختن رنگ‌ها و ترسیم انواع خطوط، طراحی، ماکت سازی و... را مدیون این رشته هستم. همواره در دوران تحصیل به ساختن ماکت مخصوصا انواع کوچک آن علاقه‌مند بودم. 
 
رایا در رابطه با نحوه طراحی و ساخت هر کدام از آثارش می‌گوید: معمولا گیاهانی را می‌سازم که نمی‌توانم در واقعیت آن‌ها را داشته باشم و یا از آنها مراقبت کنم! هرچیزی سبک مخصوص به خودش را دارد. برای مثال اگر بخواهم کفش کاغذی بسازم، ابتدا در مورد مراحل ساخت کفش تحقیق می‌کنم و سعی می‌کنم همان مراحل را دنبال کنم.
 
ابزاری که رایا برای خلق آثار هنری‌اش از آنها استفاده می‌کند وسایل ساده‌ای هستند. مداد، کاغذ، چسب و چاقوهای برش مخصوص. همه چیز از مرحله طراحی ابتدایی با مداد آغاز می‌شود و با توجه به حجم کار، برش‌ها و جزییات دیگر انجام می‌شوند.
 
نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به گروه مهندسی باران می باشد طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط توسعه فناوری اطلاعات اینتک